V petek, 12. 5. 2023, smo novopečenemu dnevu kulture nenasilja in strpnosti dodali še piko na i. V kulturnem domu na Ponikvi smo v goste povabili Teater (nade)budnih, ki deluje na Osnovni šoli Franja Malgaja v Šentjurju pod mentorstvom Bojane Potočnik. Mladenke in mladeniči so občinstvu od 6. do 9. razreda brez dlake na jeziku uprizorili igro Biti mlad je za …!, ki je v svojem jedru pravi posnetek resnične mladostniške resničnosti (ki se – by the way – razlikuje od udobne resničnosti odraslih) in zajema širok nabor tegob, dvomov, vprašanj ter težav, s katerimi se najstniki srečujejo v svojih odraščajočih časih.

Tako se v predstavi dotaknemo tesnobe, zaljubljenosti, samopodobe, socialnih razlik, absurdnosti šolskega sistema, družabnih omrežij, žalosti ob izgubljenem otroštvu in strahu pred odraslostjo. Vse to junaki povedo v jeziku mladostnikov in pri tem niti ne ostajajo politično korektni. Za svojimi besedami in čustvi stojijo pokončno in z vsem srcem. Predstava ni toliko namenjena vrstnikom, ki se v vsem tem seveda še kako najdejo, ampak predvsem odraslim, ki smo na to obdobje že skoraj pozabili. Čeprav ga še vedno nosimo v srcu, odbdanega z lepimi spomini. Ali pa vsaj s spomini na nek čas, prevlečen z žlahtno patino, ki je obstal vkopan v preteklosti in se nikoli več ne bo ponovil.